Para-Deniz Kabuğundan Sanal Paraya / The History of Money

Para-Deniz Kabuğundan Sanal Paraya
Bitirme Tarihi 6.06.2021
Yazar Jack Weatherford
Tür Ekonomi Tarihi
Yayınevi Maya Kitap
Sayfa Sayısı 304
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

Orijinal dilinde 1997 yılında basılan kitabın Türkçeye kazandırılması 2019 yılına rastlıyor. Haliyle kitap, 1997'nin bilgilerini içeriyor. Yani kitapta mark, liret, gulden gibi, artık kullanılmayan ülke paralarından bahsediliyor. Kitabın alt başlığı "Deniz Kabuğundan Sanal Paraya" adını taşıyor. 1997 yılında sanal para henüz icat edilmemişti. Bilinen ilk sanal para olan Bitcoin, 2009 yılında hayatımıza giriyor. Türkçe baskısında sanıyorum elektronik para ile sanal para ayrımı doğru yapılmamış. Çünkü orijinal isminde böyle bir alt başlık yok. Bu ayrıntının dışında kitap, eğlenceli bir okuma deneyimi sunuyor. Özellikle, çevirmen İnönü Korkmaz'ın bu deneyimdeki katkısı büyük.

Paranın geçirdiği evrimi görmek isteyenler için bulunmaz bir kaynak. Hem bilgi dolu hem de kendini okutan bir dili var. Sıklıkla Google araması yaptıran da bir kitap. 18 bölüm ve üç kısımdan oluşan kitap, klasik nakit paradan kâğıt para ve elektronik paraya olan değişimi ele alıyor. Paranın tarihiyle birlikte insanlığın, Doğu ile Batı'nın nasıl ayrıştığının tarihini de okurun gözleri önüne seriyor.

Bir alıntı: "Yirminci yüzyılın başlarında Fransız yazar Anatole France 'Nakit ödeyen sadece fakirdir, bu da erdemliliğinden değil kredi alması reddedildiği içindir' demişti." (s.221).

Yorum Ekle