Tarih / Histories

Tarih
Bitirme Tarihi 10.06.2021
Yazar Herodotos
Tür Dünya Tarihi
Yayınevi Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa Sayısı 832
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

Herodotos'un Tarih'i kim ne derse desin, içindeki olaylar ister yaşanmış ister yaşanmamış olsun muhteşem bir eser. Herodotos eserinin başında, kitabın yazılma amacının "barbarlarla Yunanların neden didişip durduklarını açıklamak ve bu konudaki merakları gidermek olduğunu" söylüyor ama merak gidermekle kalmıyor, okurdaki merakı okudukça arttırıyor da. Yunanlar Yunanca konuşmayan herkese, dillerini anlayamadıkları, konuşurken çıkardıkları sesler nedeniyle "barbar" demişler. Burada, "barbar" olarak nitelendirilen de çoğunlukla Persler ki, döneminin en gelişmiş medeniyetini oluşturmaktalar.

Kitapta öyle anekdotlar var ki, her biri ayrı ayrı araştırmaya değer. Kitabın başında verilen haritanın yanında, sıklıkla Google araştırması yapmaya sebep olan, türlü harita ve video izlememe sağlayan kitap tam bir şaheser.

300 Spartalı ve benzeri filmlerde geçen olayların temel kaynağı yine bu eser. Kitaptaki yer isimleri zamanının isimleriyle anıldığından, o yerlerin bugünkü adlarını öğrenmek için birkaç haritaya bakmak bile bende o günlerde yaşıyormuş hissini uyandırdı.

Herodotos'un kitabı dokuz bölümden oluşuyor. Herodotos kitabını yazarken bölümlere bir isim vermemiş; bölümleri isimlendirenler İskenderiyeli eleştirmenlermiş. Verdikleri isimler Yunanların dokuz Musa'sı yani sanatların perilerinin isimlerini taşıyor. Bu isimler sırasıyla; Klio, Euterpe, Thalia, Melpomene, Terpsikhore, Erato, Polymnia, Urania ve Kalliope.

Anadolu'nun, özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarının tarihteki önemini de gösteriyor kitap. Bu kitabı okuduktan sonra Türkiye'deki antik şehirlerden birkaçını görmek isteyeceğinizi umuyorum.

Tek bir tarih kitabı okuma hakkım olsa bu hakkı, Umberto Eco'nun Herodotos için "gazeteci" yakıştırmasına inat, kesinlikle Herodotos'tan yana kullanırdım.

Bir alıntı: "Bir tek şey bilirim ki, eğer insanlar işledikleri kusurları birbirleriyle değiş tokuş etmek için ortaya yaysalar, başkalarınınkilerin ne kadar aşağılık olduğunu görüp, gene kendi kusurlarını, hem de sevine sevine alır giderlerdi." (s.576).

Yorum Ekle