Sisifos Söyleni / Le mythe de Sisyphe

Sisifos Söyleni
Bitirme Tarihi 11.06.2021
Yazar Albert Camus
Tür Deneme
Yayınevi Can Yayınları
Sayfa Sayısı 160
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

Sisifos'un mitolojik bir hikâyesi var. Sisifos Tanrı Zeus'a karşı çıkışının bedelini onun tarafından cezalandırılmakla öder. Cezası, bir kayayı dağın zirvesine yuvarlayarak çıkarmaktır. Fakat zirveye her ulaşışında kaya, yuvarlanarak aşağıya, dağın eteğine düşer ve her şey yeniden başlar. Yani aslında sonucu olmayan bir ceza sürekli olarak tekrar eder.

Camus, kitabındaki 11 başlıkta, Sisifos'un bu sonsuz cezasını insan hayatına uyarlar. Kitapta buna "uyumsuz" denilmiş ama pek çok kaynakta "absürt" denilmekte, ilk sayfalarda, çevirmenin bu konuyla ilgili bir açıklaması da mevcut. Kitapta, absürt, "insan açısından evrenin mantığa aykırılığını, tutarsızlığını anlamış, her şeyi olduğu gibi gören, bilinçli insan ya da düşünceyi belirtir." denilerek açıklanmış.

Camus'a göre Sisifos mutludur. Sisifos cezasını bilinçli olarak yaşamaktadır. Buradan hareketle, insan da hayatındaki absürtlüklere (uyumsuzluklara) karşı Sisifos gibi olmalıdır. Hepimizin dünyadaki yaşam kavgası, evren ölçeğinde absürt görünse de bununla yaşamak gerekir.

Varoluşçuluk düşüncesiyle ilgili pek çok fikri de barındıran kitap, okumaya değer.

Bir alıntı: "Bir insanın ahlakı, değer sıralaması ancak biriktirdiği deneyimlerin niceliği ve çeşitliliğiyle bir anlam taşıyabilir." (s.74).

Yorum Ekle