Yıldızların Efendisi Hayyam / Omar Khyyam, A Life

Yıldızların Efendisi Hayyam
Bitirme Tarihi 24.06.2021
Yazar Harold Lamb
Tür Dünya Roman
Yayınevi Yurt Yayınları
Sayfa Sayısı 328
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

Ömer Hayyam daha çok, rubaileriyle bilinse de önemli araştırmaları olmuş bir astronomdur da. Bu romanda astronom yanı ortaya konulsa da kurgu aşk hayatı gereksiz uzatılmış gibi geldi. Bu sebeple kitap, Hayyam hakkında bilgi vermek açısından inişli çıkışlı bir seyir izliyor.

Ömer Hayyam, Nizam ül-Mülk, Hasan Sabbah, İbn-i Sina ve Gazali'yle birlikte, bazı Yunan filozoflarının adının geçtiği hikâyede, Hayyam'ın zekâsı ve dönemin olaylarına şahit olunuyor. Kitabın sonundaki açıklamalarda dönemin olaylarına sadık kalındığı belirtilse de Hayyam hakkında neredeyse hiç denebilecek düzeyde bilgi günümüze kalmış. Rubailerini bile bir kitapta toplamayan Hayyam'ın eserleri, kendisinin "tanrısız" olduğu iddiasıyla yok edilmiş. İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan "Rubailer" isimli kitapta da tüm rubailerin Hayyam tarafından yazıldığının kesin bir delili olmadığı belirtiliyordu.

Tarihi zorbalar yazabilir ama Sokrates'in idam edilmesi örneğinde de görüldüğü gibi, tarih, ona değer katanları bir şekilde hatırlıyor.

Bir alıntı: "Öfkenin közünü, suyun sağduyusuyla örtmek iyidir." (s.270).

Yorum Ekle