Hayy Bin Yakzân / Hayy Bin Yakzân

Hayy Bin Yakzân
Bitirme Tarihi 1.02.2022
Yazar İbn Tufeyl
Tür Dünya Klasik
Yayınevi Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa Sayısı 142
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

İlginç bir kitap Hayy Bin Yakzân. Çocukluğumda çizgi filmi yapılmıştı; filmin adı Hayy idi, yarım yamalak sahneler kalmış aklımda. Hayy, bir ceylan tarafından bulunup büyütülen bir çocuk. Hikâyesinin sonuna kadar hiçbir insanla tanışmıyor. Aklı ermeye başlayınca, etrafında olup bitenleri çözmeye, onların anlamlarını bulmaya çalışıyor. Aslında ilk kırılmayı, annesi bildiği ceylanın ölümüyle yaşıyor. Az önce nefes alan, hareket eden şeye ne oldu da artık hareketsiz kaldı? Yaptığı şey, bir yerde, Antik Yunan filozoflarının yaptığına benziyor: Beni diğerlerinden ayıran özellikler neler? Neden varız? Adına Dünya dediğimiz bu varoluş aslında ne anlama geliyor? Bu soruları düşünürken bulduğu bütün işaretler, bir yaratıcıya götürür Hayy'ı.

Okurken, ilk filozofların varlık hakkındaki sorularının kaynağını ve bu soruların nasıl ortaya çıktığını daha açık bir şekilde görme fırsatı buldum. Çevirmenin dipnotları da oldukça bilgilendirici olmuş. Evren, insan ve hayata dair sorular kafanızı kurcalıyorsa, bu kitap bazı sorularınıza cevaplar verebilir, dahası, sorularınıza yenilerini ekleyebilir.

Bir alıntı: "Hayy, etrafındaki tüm hayvanlara baktı ve gördü ki hepsi kıl, yün ya da envaiçeşit tüyle üzerlerini örtmekteler; gördü ki pek bir çevikler, kuvvetle atılabilmekteler ve saldırganlardan kendilerini korumak için boynuzlar, dişler, toynaklar, tırnaklar ve pençeler gibi silahla donanmışlar. Sonra dönüp kendine baktı.  Gördü ki büsbütün çıplak ve silahtan yoksundu." (s.26).

Yorum Ekle