Filmler

Kalandar Soğuğu Kalandar Soğuğu / Kalandar Soğuğu

Film rüya ile gerçeğin iç içe geçtiği bir mekanda, Karadeniz’in bir dağ köyünde yaşayan Mehmet ve ailesinin hikayesine odaklanıyor. İnsanın ve doğanın derinliklerine inerek, oradaki esrarlı şiirsel ortaklığı  görünür kılmaya çalışıyor. Bazen ıssız doğanın ortasında yalnızlığın, yoksulluğun yakıcı atmosferine dokunuyor. Duygu yüklü sahneleri ve özellikle finaliyle dikkat çeken bir yapım.

İzlenebilir.

Şimdi Nereyi İşgal Edelim? Şimdi Nereyi İşgal Edelim? / Where To Invade Next

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en muhalif yönetmenlerin başında gelen Michael Moore, bu belgeselinde ülkesi adına Almanya, İtalya, İzlanda, Tunus gibi birçok ülkeyi "işgal" ediyor ve bu ülkelerden Amerika'nın öğrenip uygulaması gereken ne varsa ortaya döküyor. Sonunda da "Bunlar zaten bizde vardı. Aslımıza dönsek yeter" gibi bir önermeyle bitiyor. Amerikalılar yine bilindiği gibi: önce öz eleştiri yaparlar sonra yine bundan bir medet umarlar. Moore'nin gezdiği ülkelerdeki uygulamaları görmek, Moore'nin esprili diliyle birlikte eğlenceli de olabilir.

İzlenebilir.

Ateş Ateş / Ateş

Ateş (Haluk Piyes) Cihangirli, Yavuz (Eren Hacısalihoğlu) ise Tophaneli çok yakın 2 arkadaştır. Ateş tiyatrocu olma hayaliyle yaşamaktadır, Yavuz ise taksicidir ve uyuşturucu nedeniyle ölen kardeşinin intikamını almak istemektedir. Karşılaştığı bütün haksızlıklara karşı çıkan, bu yüzden sık sık başını belaya sokan Ateş'in hayatı, ailesi tarafından istemediği biriyle evlendirilmek üzereyken İstanbul'a kaçan Aleyna'yla karşılaşınca tamamen değişir

İzlenebilir.

Monty Python ve Kutsal Kase Monty Python ve Kutsal Kase / Monty Python And The Holy Grail

Kral Arthur yanındaki yaveriyle birlikte kendi ordusuna şövalye aramaktadır. Birkaç şövalye bulduktan sonra Tanrıdan gelen emirle kutsal kaseyi aramaya koyulurlar ve absürd olayların içine girerler. Filmde, macera filmlerinin tüm klişelerini bulmak mümkün. Tabi, Monty Python da bunlarla dalga geçer.

İzlenebilir.

Monty Python Live At The Hollywood Bowl Monty Python Live At The Hollywood Bowl / Monty Python Live At The Hollywood Bowl

Televizyonda görmeye alıştığımız Monty Python bu kez Hollywood Stadyumu'nda bir müzikalde karşımıza çıkıyor ve skeçlerini oynuyorlar. Sahne gösterilerinden bazıları oldukça ilginç.

İzlenebilir.