Filmler

Monty Python'dan Hayatın Anlamı Monty Python'dan Hayatın Anlamı / Monty Python's The Meaning Of Life

Klasikleşmiş Monty Python esprileriyle donatılmış, hayatı doğumdan ölüme kadar çeşitli evrelerde işleyen bir film. Monty Python esprileri her izleyiciye hitap etmeyebilir. Bununla birlikte, onlar da hayatın anlamını bilmiyorlar :)

İzlenebilir.

Gece Vurgunu Gece Vurgunu / Nightcrawler

Hırslı bir genç olan Lou Bloom (Jake Gyllenhaal), Los Angeles'ta polis muhabirliği yapmaya başlar. Sürekli kazaları, cinayetleri ve buna benzer felaketleri kovalayan bir kamera ekibinin de katılımıyla, Lou yavaş yavaş suç dünyasına girmeye başlar. Ve zamanla birlikte seyirci olmakla suçları işleyen olmak arasında sınır giderek belirsiz bir hal alır.

İzlenmeli.

Mutlu Aile Defteri Mutlu Aile Defteri / Mutlu Aile Defteri

Sert ve otoriter bir mizaca sahip Emekli Albay Yıldırım Taşyumruk günün birinde damdan düşer. Bu olay yıllar önce kendisinden koşa koşa kaçmış olan evlatlarını yeniden aynı çatı altında buluşturur. Yıldırım Bey artık daha güçlü, daha hızlı ve daha öfkelidir. Ve çocuklarının sakladığı sırları ortaya çıkarmakta kararlıdır. Çocukları ise yalanlarını sürdürmeye çalışırken her geçen gün daha da köşeye sıkışmaktadır. Kafası gittikçe karışan Yıldırım bey, yalanların, dolanların hangisi kime ait bir süre sonra ayırt edemez olur. Aslında önemli olan ise, en sonunda bu beş benzemez insanın tekrar aile olmayı başarıp Mutlu Aile Defteri’nde yer alıp alamayacaklarıdır?

İzlenebilir.

İçerideki Adam İçerideki Adam / Inside Man

Sıra dışı bir banka soygunu. Hikâye, filmin başında, Dalton Russel'ın gazetecilerin haber yaparken kullandıkları 5N 1K (Ne, Neden, Nerede, Ne zaman, Nasıl ve Kim) kuralının cevaplarını vermesiyle başlar. Vermediği cevap, "Nasıl?" sorusuna aittir. Bunu da filmde izleriz. Baştan sona planlanmış soygunda, polisler, bir lobici ve rehineler arasında geçen olaylara şahit oluruz. Filmin sonunda, soyguncular oratadan buharlaşmış gibidirler.

İzlenebilir.

Hayvan Çiftliği Hayvan Çiftliği / Animal Farm

1940'lardaki 'reel sosyalizm'in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatındaki 'yergi' türünün başyapıtlarından biridir. Hayvan Çiftliği'nin kişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirirler. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar; kısa sürede önder bir takım oluştururlar, devrimi de onlar yolundan saptırırlar. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük olmuştur artık.Filmden önce romanın okunması tavsiye edilir. Romanın filme aktarımının başarılı olduğunu söylemek gerek.

Kesinlikle izlenmeli.