Yağmurcu / The Rainmaker

Yağmurcu
İzlenme Tarihi 26.08.2016
Yapımı 1997 ABD
Tür Dram, Gerilim, Suç
Süre 135 dk
Yönetmen Francis Ford Coppola
Oyuncular Matt Damon, Mickey Rourke, Claire Danes, Danny DeVito, Virginia Madsen
Puanlama 7/10

Film Hakkında

Rudy Baylor (Matt Damon) kenar mahallelerde büyümüş, alkolik babasının devamlı kötü muamelesine maruz kalarak büyümüş, genç ve işsiz bir hukuk öğrencisidir. Geçimini sağlamak için bir süre barlarda çalışmak zorunda kalmıştır. Güçlükle bulduğu bir işte ise çok büyük ve güçlü bir sigorta şirketine karşı tek başına ayakta durması gerekecektir. Bu davada, orta gelirli ailenin 22 yaşındaki oğulları lösemi hastasıdır ve sigortalı olmasına rağmen tedavisi karşılanmamıştır.

Yine bir hukuk sistemi eleştirisi. Para ve güç mü kazanacaktır yoksa hak ve masumiyet mi? Baylor avukat olur olmaz ele aldığı ilk davasında önemli tecrübeler edinecektir. Filmin işleyişi, 2000 yapımı Erin Brockovich filmini hatırlattı. Bu filmde de bu kez avukat olmayan Erin, kararlılığı sayesinde, masum ailelerin büyük bir şirkete karşı dava kazanmasına yardım ediyordu.

Filmden alıntılar: "Derler ki, bir cinayet işlediğinde en az 25 hata yaparsın ve sonra 5 tanesini hatırlarsan şanslısındır."

"Her avukat, her davada en az bir kere, aslında geçmek istemediği bir çizgiyi geçtiğini hisseder. Sadece oluverir ve eğer yeteri kadar çok geçerseniz, o çizgi sonsuza dek kaybolur. Sonra bir diğer avukat esprisinden başka bir şey olmazsınız, yani 'kirli sudaki bir diğer köpekbalığı'".

İzlenebilir.

Yorum Ekle