Özgürlük Yazarları / Freedom Writers

Özgürlük Yazarları
İzlenme Tarihi 22.09.2016
Yapımı 2007 ABD, Almanya
Tür Biyografi, Dram, Suç
Süre 123 dk
Yönetmen Richard LaGravenese
Oyuncular Hilary Swank, Patrick Dempsey, Hunter Parrish, Imelda Staunton, Robert Wisdom
Puanlama 7/10

Film Hakkında

23 yaşındaki idealist genç öğretmen Erin Gruwell (Hilary Swank), ilk ders günü için Wilson Lisesi’nin kapısından adımını atarken içine girmekte olduğu yepyeni dünyayı kucaklamaya hazırdır. Sınıfında çok çeşitli ırk ve toplum katmanlarından gelen sorunlu öğrenciler vardır. Hepsinin de günü yaşamaktan başka umudu, beklentisi kalmamış gibidir. Gençlerin durumuna yüzeysel bakınca, paylaştıkları tek şey birbirlerine karşı nefretleridir. Derslere aktif katılımı şiddetle reddettikleri gün gibi ortadadır. Buna rağmen Erin günlük bazda onların ilgisini çekebilmek için çeşitli yöntemler denemeye çalışır. Ancak filmin odak noktasına getto gerçeklerinin gelmesi uzun sürmez. Erin’in sınıfındaki bir Latin çete üyesinin yakından tanıklık ettiği ırkçı kökenli çeteler çatışmasının yankıları ve Erin’in ders sırasında yasakladığı ırkçı karikatür yüzünden sınıfta ateşli tartışmalar başlar. Öğrenciler, genç öğretmeni kendilerini dinlemeye zorlarlar. İdealist gözlüklerini çıkartmasını, gençlerin sokaklardaki ilan edilmemiş savaş ortamından hayatta kalış hikayelerini dikkate almasını isterler. Erin artık öğrencilerle iletişim kurmaya başlamıştır. Sınıfa öncelikle müziği ve bir başka tür gettonun edebiyatı kabul edilen “The Diary of Anne Frank”ı getirir. Bu basit araçlar sayesinde, hoşgörüsüz ortamın acısını çeken ve kendi topluluklarının dışındaki dünyayla sürekli mücadele halinde olan öğrencilerin gözlerini açmaya başlar.

Erin'in öğrencilerine tutturduğu günlükler Özgürlük Yazarları isimli bir kitapta birleştirilmiştir. Yahudi soykırımı üzerinden lise öğrencilerinin içinde bulundukları çete mücadelesinden kurtulmalarının anlatıldığı, okul, öğrenci, öğretmen ilişkilerine farklı bir bakış sağlayan "ince" film.

Bir alıntı: "Bir çocuğu mahkemede savunuyorsan işte o zaman savaşı kaybetmişsindir. Asıl savaş burada, sınıfta verilmeli."

İzlenebilir.

Yorum Ekle